راهنمای خرید

تفاوت اسپرسوساز و نسپرسوساز چیست؟

تفاوت اسپرسوساز و نسپرسوساز چیست؟

اسپرسوساز ها و نسپرسوسازهای دلونگی جزء پرفروش ترین دستگاه های موجود در فروشگاه اینترنتی دلونگی مارکت می باشد، که به وسیله آن ها می توانید انواع نوشیدنی های گرم زمستانی مانند اسپرسو، کافه، لاته، ماکیاتو، شیر داغ و … را تهیه کنید.

در این مقاله قصد داریم تفاوت بین دو دستگاه نسپرسوساز و اسپرسوساز را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

بررسی اسپرسو ساز و نسپرسو ساز 

نسپرسوسازها در واقع همان اسپرسوساز می باشند اما دارای یکسری تفاوت های قابل توجهی با اسپرسوساز می باشند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد. اکثر اسپرسوسازها برای تهیه و آماده سازی اسپرسو باید در درون پرتافیلتر پودر قهوه به اندازه های دلخواه قرار داده شود. در صورتی که در نسپرسو از کپسول قهوه استفاده می شود.

اسپرسوساز دلونگی

تفاوتی که بین این دو دستگاه وجود دارد همین است و در اسپرسو دقت در تعیین نوع پودر و اندازه آن کمی زمان بر بوده و تهیه آن کمی دشوار می باشد، در صورتی که کپسول آماده کار را سهل کرده و راحت تر قهوه مورد نظر را بدست خواهید آورد. همچنین صرف انرژی و تایم لازم برای تهیه قهوه به وسیله نسپرسوساز سریع تر از اسپرسوساز بوده و دقت کمتری هم می طلبد.

نسپرسوساز فیلیپس

فرق دیگری که به این دو دستگاه وجود دارد مربوط به کثیف شدن دستگاه در حین اجرا عملیات آماده سازی قهوه می باشد. یعنی میزان کثیف شدن دستگاه در هنگام تهیه قهوه با نسپرسوساز بسیار کمتر از اسپرسوسازها می باشد. اما برخی از افراد معتقد هستند که آماده سازی قهوه با پودر و با دستگاه اسپرسوساز طعم بهتری را نسبت به نسپرسوساز به وجود می آورد که این جمله درست نیست.

دستگاه اسپرسوساز

یکی از تکنیک های دم آوری قهوه به نام اسپرسو شناخته می شود که در ایران به آن قهوه اسپرسو می گویند و دستگاهی که پروسه لازم برای تهیه آن را ایجاد می کند، اسپرسوساز نامیده می شود. همچنین اسپرسو در برابر قهوه دارای غلظت بسیار زیادی در حد دو الی سه برابر را دارا است و قهوه های اصیل ایتالیایی دقیقا این ویژگی را دارا هستند و به آن اسپرسو می گویند.

اسپرسوساز دلونگی 431

پس همانطور که متوجه شدید، اسپرسو نوعی از قهوه خاص نمی باشد بلکه قهوه را به روش نوین در کوتاه ترین زمان ممکن یعنی 20 تا 30 ثانیه با فشار بخار بالا و دمایی در حدود نقطه جوش دم می کند. از فواید اسپرسو نسبت به قهوه های معمولی می توان به تمرکز بالا ذهن و ماندگاری حافظه طولانی مدت اشاره کرد. زیرا بسیاری از دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن دو فنجان اسپرسو در طول روز باعث ماندگار حافظه در طولانی مدت شده و از بیماری همه گیر آلزایمر جلوگیری می کند.

کار با دستگاه اسپرسوساز

قبل از اینکه روش کار با اسپرسوساز را توضیح دهیم باید این را بدانید که برای تهیه یک فنجان تک شات اسپرسو نیاز به 6 تا 8 گرم اسپرسو ریز آسیاب شده تازه هستید، همچنین برای دبل شات هم به مقدار 15 گرم قهوه اسپرسو نیاز پیدا می کنید. پس از تعیین مقدار پودر اسپرسو باید آن را داخل پرتافیلتر قرار داده و خوب آن را محکم ببندید.

اسپرسوساز دلونگی مدل 420

سپس دستگاه اسپرسوساز را روشن کرده و دستگاه بعد از مدت زمان کوتاهی دمای آب را به حداکثر نقطه جوش رسانده و با عبور کنترل شده آن با فشار بخار از ذرات ریز قهوه، اسپرسو خوش طعم شما را آماده می کند. همچنین بعضی از دستگاه های اسپرسوساز به صورت چند منظوره ساخته می شوند که علاوه بر تولید اسپرسو می توان از آن برای تهیه لاته، کاپوچینو و دیگر نوشیدنی های محبوب کافئین دار بهره برد. زیرا برخی از برندهای مطرح در دستگاه خود سیستم ترموبلاک پیشرفته را قرار می دهند که متناسب با نوع نوشیدنی دما و بخار موجود را کنترل و تنظیم می کند.

اسپرسوساز دلونگی 421

بخش های مختلف دستگاه اسپرسوساز

  • پمپ آب: همانطور که گفته شد، تهیه اسپرسو به دلیل عبور آب داغ نزدیک به نقطه جوش و گذر آن از پودر قهوه می باشد. لز این رو باید یک بخش مهم به عنوان پمپ آب وجود داشته باشد تا آب را با فشار بالا از پودر عبور دهد. از این رو مهمترین بخش در دستگاه اسپرسوساز، پمپ آب می باشد که برخی از برندهای مطرح از پمپ های نوع الکترونیکی استفاده می کنند که کیفیت فوق العاده بالایی دارد. البته اگر بودجه کافی در اختیار ندارید می توانید از نوع دستی استفاده کنید.
  • بویلر: دومین بخش مهم دستگاه اسپرسوساز مربوط به بویلر یا همان دیگ بخار می باشد. با کمک این دستگاه قادر خواهید بود دمای آب را افزایش دهید. همچنین یکی از ویژگی های مهم بویلر این است که بخار اضافی تولید نمی کند.
  • هد گروپ: قبلا توضیح داده شد که آب با فشار به پودر قهوه برخورد کرده و سپس اسپرسو آماده می شود. در واقع به محفظه ای که در آن آب با فشار به پودر برخورد می کند و پورتافیلتر که محل قرارگیری پودر و فیلتر می باشد درون همین هد گروپ قرار می گیرند. دستگاه اسپرسوساز نوع خانگی یک هد گروپ و دستگاهی پیشرفته و بزرگتر بیشتر از یک هد گروپ را دارا هستند. تعداد هد گروپ های دستگاه تا حداکثر 7 عدد می باشد.
  • پرتافیلتر: پرتافیلتر نقش مهمی در طراحی و ساخت اسپرسوساز برعهده دارد. پرتافیلتر عموما در قسمت جلویی دستگاه و بالای نازل قرار گرفته و در داخل آن سبدی قرار دارد که پودر قهوه داخل آن ریخته می شود. برای محکم کردن آن بر روی هد گروپ دارای یک دسته از جنس استیل و یا چوب می باشد.
  • پنل کنترلی: بر روی اسپرسوسازهای حرفه ای پنل هوشمند لمسی قرار دارد که تمامی دستورات تهیه اسپرسو و همچنین فرامین کنترلی بر روی آن قرار دارند. یعنی می توان با لمس یک دکمه نوشیدنی مورد نظر را آماده کرد. مدل های معمولی تر دارای دکمه های فیزیکی بوده که شامل دکمه روشن-خاموش، ایجاد بخار و … می باشد.

نحوه کارکرد نسپرسوساز

نحوه آماده سازی نسپرسو با دستگاه نسپرسوساز بسیار راحت بوده و دارای یک سری کپسول های مختلف قهوه با طعم های مختلف می باشد. برای انجام این کار کافی است کپسول مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را در جای مخصوص به خود قرار دهید. سپس آب مورد نیاز را برای آن آماده کرده و دستگاه را روشن کنید.

نحوه کارکرد نسپرسوساز

پس از اجرای همین فرامین آب داغ به آرامی بر روی کپسول سرازیر شده و به مرور و در کمتر از فقط یک دقیقه اسپرسو شما آماده می شود. اگر نیازمند به قهوه با غلظت بالا و حجم بیشتر هستید، می توانید کپسول با غلظت بیشتر و حجیم تر را انتخاب کنید. همچنین اگر علاقمند به خوردن کاپوچینو هستید باید از یک سیستم کف شیر ساز هم برخوردار باشید تا باقی مراحل تهیه کاپوچینو را با آن انجام دهید.

تفاوت های مهم اسپرسوساز و نسپرسوساز

تهیه و آماده سازی قهوه با استفاده از دستگاه نسپرسو هم با سرعت بالایی انجام شده و هم بسیار راحت می باشد، زیرا برای تهیه قهوه نیازی به اندازه گیری کردن مقدار پودر قهوه، آسیاب کردن قهوه و همچنین تمپ کردن آن نخواهید بود. اما بسیاری از علاقمندان به قهوه معتقد هستند که طعم و مزه قهوه با اسپرسوساز بسیار لذیذ تر از نسپرسوساز می باشد. زیرا در اسپرسوساز قهوه تازه آسیاب شده استفاده شده و طعم و عطر آن محفوظ است اما در نسپرسوساز از کپسول هایی استفاده می شود که پودر قهوه بای مدت زمان زیادی در داخل آنها قرار داده شده است.

تفاوت های مهم اسپرسوساز و نسپرسوساز

زیرا همانطور که می دانید در داخل ذرات قهوه گازهایی وجود دارد که بو و عطر قهوه در آنها نهفته شده است. در صورت برش خوردن دانه های قهوه و خرد شدن آنها به سرعت با اکسیژن هوا واکنش داده و عطر خود را به سرعت آزاد می کند. از این رو تهیه اسپرسو با آسیاب کردن قهوه در همان لحظه دارای عطر بیشتری است. اما باید این را بدانید که برخی از کپسول های تهیه نسپرسوساز هم سریعا بعد از پودر شدن قهوه درون کپسول قرار داده می شوند و داخل کپسول خالی از اکسیژن می باشد.

نسپرسوساز دلونگی

تفاوت اصلی این دو مورد در غلظت آنها می باشد. زیرا در داخل کپسول حدود 5 یا 6 گرم پودر قهوه قرار دارد یا به نوعی بسته بندی شده در همین مقدار می باشد. در صورتی که در تهیه اسپرسو، میزان غلظت آن دست شما بوده و در بسیاری از کافی شاپ ها تا حدود 15 تا 20 گرم پودر برای تهیه یک فنجان اسپرسو استفاده می شود. به همین منظور بسیاری از افراد معتقدند مزه اسپرسو تهیه شده با اسپرسوساز بهتر از نسپرسوساز می باشد. در حالت کلی هم غلظت اسپرسو به خاطر مواد محلول و جامد قهوه کمی غلیظ هم می باشد.

از دیگر تفاوت های مهم نسپرسوسازها با اسپرسوسازها در طراحی استاندارد و جمع و جور آن می باشد، زیرا برای قرارگیری در محل استفاده به فضای بسیار کمی نیاز دارد. به همین علت بسیاری از کسانی که تازه وارد زندگی زناشویی میشوند انتخاب آنها نسپرسوساز می باشد.

علاوه بر این بخاطر مشغله کاری زیاد افراد و همچنین در برخی از ادارات مختلف که بسیاری از افراد مشهور در آنجا رفت و آمد دارند، نسپرسوساز حرف اول را میزند. زیرا در سریع ترین زمان اسپرسو را آماده کرده و از نظر میزان کثیفی بسیار کمتر از اسپرسوساز می باشد. از منظر بهداشتی هم استفاده از کپسول های بسته بندی شده و ایزوله از محیط خیلی بهتر از پودرهای موجود در محیط کار می باشد که همواره در فضای رفت و آمد افراد قرار دارد.

نسپرسو ساز دلونگی

از نکات بالا در می یابیم که اسپرسوسازها نسپرسوسازها در عین عملکرد یکسان در تهیه قهوه دارای یک سری تفاوت هایی هستند که برخی از آنها برای افراد مورد قبول بوده و برخی دیگر غیر قابل قبول می باشد. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید انتخاب درستی را مطابق با سلیقه خود و همچنین بودجه ای که در اختیار دارید داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.