راهنمای خرید

نکات کلیدی قبل از خرید آسیاب قهوه

آسیاب قهوه دلونگی

چند نکته طلایی که قبل از خرید آسیاب قهوه باید بدانید ؟ 

راهنمای جامع و کامل در مورد دستگاه آسیاب قهوه به شما کمک می کند تا بتوانید قهوه خود را به بهترین شکل ممکن آسیاب کرده و از نوشیدن انواع مشتقات قهوه لذت ببرید. به طور قطع یکی از راه های افزایش بازدهی در آزاد شدن طعم واقعی قهوه مربوط به آسیاب آن می باشد. یعنی در کنار سیستم دم آوری مدرن دستگاه با تولید فشار بخار بالا و همچنین سیستم ترموبلاک پیشرفته اسپرسوسازها، آسیاب قهوه هم نقش بسزایی در تهیه قهوه داشته و طعم، غلظت و عطر خاصی از قهوه را آزاد می کند.

بر طبق تحقیقات بسیار زیادی که انجام شده، مشخص شده است که عطر و بوی واقعی قهوه بعد از آسیاب در مقدار حداکثر خود قرار دارد و پس از گذشت چند ساعت سریعا بو و عطر آن به مقدار مینیمم می رسد. یعنی با خرید دستگاه آسیاب قهوه و پودر کردن دانه های قهوه در همان لحظه می توانید از 90 تا 100 درصد طعم اصیل قهوه را تجربه کنید.

آسیاب قهوه دلونگی 49

برخی از کافی شاپ ها به منظور سرویس دهی بیشتر پودر قهوه آماده را در ظرف های بزرگ و مخصوصی قرار می دهند تا در برابر اکسیژن هوا قرار نگیرد. زیرا اکسیژن در مجاورت قهوه باعث واکنش نشان دادن آن با مولکول های قهوه شده و طعم و بوی آن را می گیرد. به همین علت باید شرایط بسته بندی، نگهداری و حفظ قهوه با دقت صورت گیرد که کار سخت و بسیار حساسی است.

از این رو بهتر است با خرید یک دستگاه آسیاب قهوه مدرن و با کیفیت با توجه به بودجه خود، تجربه نوشیدن قهوه تازه و خوش طعم را تجربه کنید و بر حسب نیاز خود قهوه مناسب را پودر کرده و نوش جان کنید.

در حال حاضر برندهای مختلفی در سراسر دنیا به ساخت آسیاب قهوه پرداخته اند که برخی از آنها دارای ویژگی های خاصی می باشند و از این رو مشتری برای خرید دچار سردر گمی می شود. در این مقاله قصد داریم برخی از مهمترین نکات کلیدی در رابطه با خرید آسیاب قهوه را توضیح دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

نکات کلیدی قبل از خرید آسیاب قهوه

همه منظوره بودن آسیاب

اولین و مهمترین نکته قبل از خرید آسیاب قهوه توجه به چند منظوره بودن آن می باشد. یعنی متناسب با نوع قهوه ای که قصد آماده سازی آن را دارید، آسیاب کن باید بتواند دانه های قهوه دلخواه خود را با درجات مناسب آسیاب و چرخ کند. مثلا برای اینکه بتوانید قهوه ترک درست کنید، دانه های قهوه باید حتما با درجه بسیار نرم پودر شود. بسیاری از آسیاب قهوه ها دارای این امکان نیستند. همچنین برای آماده سازی فرنچ قهوه باید با درجه تقریبا زبرتری آسیاب شود. پس توجه به این نکته بسیار مهم است. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که اکثر دانه های قهوه مختلف را با درجات مختلف خرد و آسیاب کند.

تمیز سازی آسان آسیاب

نکته مهم دیگری که اکثر خریداران به آن توجه کمی دارند، قابلیت Easy Clean می باشد که اکثر برندها برای این قابلیت مهم بودجه زیادی را صرف می کنند. زیرا دستگاه برقی برای مدت زمان زیادی برای شما کار می کند و قابلیت تمیز سازی راحت باید برای آن حتما وجود داشته باشد. زیرا هر بار که آسیاب قهوه را برای آسیاب به کار می اندازید، بعضی از قسمت های آن لکه شده و به مرور باعث کثیف شدن بدنه و سایر قسمت های دستگاه می شود. برای همین منظور بسیاری از برندهای محبوب قسمت های مختلف دستگاه را به صورت جدا شدنی طراحی می کنند تا بعد از هر بار استفاده به راحتی از روی بدنه جدا شده و قابلیت شست و شو داشته باشد.

آسیاب قهوه 521

میزان سر و صدا آسیاب

اغلب آسیاب برقی های موجود در بازار به دلیل دارا بودن موتور و تیغه های آنها دارای سر و صدای زیادی هستند. اما برخی دیگر از مدل ها هم موجود هستند که میزان سر و صدای موتور در آنها بسیار پایین بوده و قطعا هزینه خرید آنها هم کمی بیشتر از حد معمول می باشد. اگر به سر و صدای زیاد آلرژی دارید و یا بودجه کافی در اختیار ندارید بهتر است نوع دستی را انتخاب کنید.

  • قیمت دستگاه

قیمت دستگاه هم جز مهمترین نکات در هنگام خرید می باشد. زیرا شاید با دیدن قیمت دستگاه آسیاب قهوه ابتدا کمی به فکر بروید و از خرید دستگاه منصرف شوید. ولی قطعا خرید چنین دستگاهی موجب می شود که قهوه شما با  کیفیت بالا و طعم اصیل آماده شود و برای سالیان متوالی از خوردن قهوه خوش طعم لذت ببرید.

  • ظرفیت آسیاب قهوه

اگر قصد درست کردن قهوه و دیگر مشتقات آن را در منزل دارید، به طور قطعی می توانیم بگوییم که ظرفیت آسیاب کن چندان مهم نخواهد بود. زیرا بر طبق گفته های قبلی بهتر است به مقدار لازم و با توجه به تعداد افراد، قهوه مناسب را داخل آسیاب کن قرار داده و همان میزان را آسیاب کنید تا بتوانید قهوه با طعم 100 درصد را تجربه کنید. اما اگر دستگاه را برای کافی شاپ یا رستوران های بزرگ خریداری می کنید، قطعا ظرفیت بالاتر به سرویس دهی بهتر کمک زیادی خواهد کرد.

آسیاب قهوه دلونگی

  • سرعت دستگاه آسیاب قهوه

شاید بسیاری از شما عزیزان فکر کنید که بالاتر بودن سرعت آسیاب نشان دهنده کیفیت بالای دستگاه باشد. اما این مورد کاملا غلط است، زیرا هر چقدر میزان سرعت دستگاه زیادتر باشد، طول عمر آن پایین تر بوده و زودتر دچار آسیب و خرابی می شود. زیرا افزایش سرعت محور موتور باعث داغ شدن سریع تر آن شده و برای کاهش دما باید دستگاه را بعد از چند دقیقه خاموش کنید تا کمی سرد شود و دوباره آن را روشن نمایید. قطعا روشن و خاموش کردن متوالی طول عمر تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی را کاهش می دهد. از این رو سرعت مناسب با توجه به میزان قدرت دستگاه نشان دهنده سلامت دستگاه می باشد، که برای این منظور باید سراغ تجربه دیگران بروید و یا از خود فروشنده سوال کنید.

ابعاد آسیاب قهوه

برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید باید قبل از خرید دستگاه محل جاگذاری آن را در منزل خود مشخص نمایید. یعنی اگر فضای آشپزخانه یا کمد دیواری شما به اندازه کافی بزرگ است می توانید هر نوع مدل دلخواه را انتخاب کنید. اما اگر فضای کمی در اختیار دارید حتما از روی جعبه دستگاه ابعاد آن را بدانید و یا از اینترنت در مورد ابعاد دستگاه اطلاعات مناسب را کسب نمایید.

  • جنس آسیاب قهوه

متریال بکار رفته در ساخت دستگاه آسیاب قهوه عموما دو نوع استیل ضد زنگ و سرامیک می باشد. نوع سرامیکی دارای طول عمر بالاتری بوده و هزینه خرید آن هم بالاتر است. اما نوع استیل هم مرغوبیت خوبی داشته و بعد از چند سال باید آن را تعویض نمایید.

  • انواع تیغه های آسیاب قهوه

نوع تیغه های دستگاه آسیاب قهوه های مدل های مختلف با یکدیگر تفاوت داشته و به صورت کلی به دو دسته مختلف تقسیم بندی می شوند که عبارتند از آسیاب تیغه ای و آسیاب دیسکی می باشد.

  • آسیاب تیغه ای

ارزان ترین نوع آسیاب قهوه مربوط به نوع تیغه ای و یا دستی می باشد. بسیاری از خریداران این نوع آسیاب دل خوشی از آن ندارند. زیرا سایز سابه قهوه به درستی تنظیم نمی شود و با یکدیگر تفاوت دارند. یعنی دانه های قهوه در اندازه های یکسان خرد نمی شوند و برخی از دانه ها به درستی خرد شده در حالی که بیشتر از نیمی از دانه های قهوه فقط از وسط جدا می شوند. قطعا چنین آسیابی به آزاد شدن طعم واقعی قهوه کمک نکرده و کیفیت خوبی را به وجود نمی آورد.

آسیاب آج دار یا دیسکی

آسیاب های آجدار تمامی عیوب نوع تیغه ای را پوشش داده و دانه ها را کاملا همگن و یکدست خرد و آسیاب می کند. از این رو با خیال راحت می توانید کاپوچینو، اسپرسو، قهوه فرانسوی و … را در اندازه های مختلف و یک دست آماده کنید. قطعا چنین آسیابی دارای هزینه بیشتری نسبت به نوع تیغه ای بوده و ارزش خرید را دارا است. اما آسیاب آج دار دارای دو نوع دیسک متفاوت بوده که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

دیسک نوع فلت یا تخت: دو نوع دیسک آج دار به صورت تخت بر روی یکدیگر به صورت های مختلف افقی، عمودی و یا مورب قرار می گیرند. هر برندی با توجه به نوع ساختار دستگاه موقعیت مناسب را برای قرارگیری تیغه ها انتخاب می کند. در این نوع دیسک ها تیغه  قرار گرفته در قسمت بالایی به صورت ثابت بوده و تیغه دوم متحرک است. دانه های قهوه در گذر از این دو تیغه خرد شده و در داخل مخزن قرار می گیرند.

آسیاب قهوه دلونگی

 

دیسک مخروطی: نحوه عملکرد دقیقا شبیه نوع تخت آجدار بوده و در این نوع به جای دو صفحه تخت از دو صفحه آجدار نوع مخروطی تو هم استفاده شده است که دانه های قهوه بین دو مخروط قرار گرفته و آسیاب می شوند.

این دو نوع دیسک دارای تفاوت هم می باشند و عموما نوع تخت فروش بیشتری داشته و دانه های قهوه را دقیقا شبیه به هم آسیاب می کند و اندازه دانه های قهوه ریزتر می باشد. اما نوع مخروطی عموما دانه های قهوه را درشت تر آسیاب کرده و برای تهیه کاپوچینو استفاده می شود.

این موارد فقط نکات مهم در رابطه با خرید آسیاب قهوه به شمار می روند، برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دستگاه های پیشرفته با گارانتی مطمئن می توانید با کارشناسان دلونگی مارکت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.